[rank_math_breadcrumb]

بررسی جامع ورق ملامینه – فرق ورق ملامینه و ام دی اف

ورق ملامینه جزو پرکاربردترین ورق ها در صنایع چوبی می باشد . ورق ملامینه به خاطر قیمت مناسب کاربرد های بسیار زیادی در انواع صنایع چوبی از جمله صنایع کابینت سازی و کمد سازی دارد. برای آشنایی بیشتر با کابینت ووداستون شیراز همراه باشید

ورق ملامینه چیست

در صنعت چوب اصطلاحا به ورق هایی که مغز آن ها نئوپان است و روکش ملامینه داشته باشد ورق ملامینه گفته می شود.خود نئوپان متشکل از تراشه و براده های چوب هست که با چسب و رزین مخلوط شده است و تحت فشار قرار گرفته است . همچنین می توانید برای خرید کابینت در شیراز به ما تماس بگیرید. ورق ملامینی در برابر رطوبت به شدت آسیب پذیر است و در صورت تماس رطوبت با ورق ملامینه باعث ایجاد تورم نقطه ای می شود.

ورق ملامنیه
ورق ملامینه جزو پرکاربردترین ورق ها در صنایع چوبی می باشد

تولید ورق ملامینه به علت تخصصی بودن و سخت بودن پروسه روکش کاری ملامینه و نیاز به سرمایه گذاری زیاد و ارز افزوده خوب روکش ملامینه معمولا کارخانجات MDF یک خط روکش ملامینه دارند و در کنار عرضه MDF ورق ملامینه نیز عرضه می کنند.

مزایا و معایب ورق ملامینه

ورق ملامینه مزایای زیادی دارد از جمله :

 1. مقاومت در برابر حرارت و سایش
 2. داشتن قیمت مناسب به صرفه
 3. تنوع و رنگ بسیار زیاد

ورق ملامینه معایبی نیز دارد از جمله :

 1. مقاومت کم در برابر رطوبت
 2. ایجاد تورم نقطه ای در برابر رطوبت
 3. آسیب پذیری در برابر مواد های قلیایی و اسیدی
 4. نسبت به بقیه روکش ها براق و شفافیت کمتری دارد

کاربرد ورق ملامینه

ورق ملامینه همانطور که گفته شد دارای کاربرد های زیادی است . دلیل اقبال بازار به روکش ملامینه داشتن قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن روکش ملامینه نسبت به بقیه روکش است. ورق ملامینه در تولید :

 • کابینت
 • در
 • کمد
 • تخت خواب
 • مبل
 • میز
 • روکوب دیوار
 • پارتیشن

استفاده می شود

ورق MDF چیست

MDF مخفف کلمه Medium Density Fibreboard می باشد که معادل فارسی آن ( تخته فیبر تراکم متوسط) می باشد . MDF یک ماده بسیار رایج در صنعت چوب است . به چوب MDF که دارای روکش ملامینه است را ورق MDF می گویند. این ورق پایه بسیاری از ورق ها مرسوم مثل ورق ممبران ، روکش چوبی ، هایگلاس و…. است. به همین دلایل کاربرد بسیار زیادی در صنعت چوب دارد.

ورق MDF
به چوب MDF که دارای روکش ملامینه است را ورق MDF می گویند

مقایسه ورق ملامینه با ورق MDF

افراد بسیار زیادی ورق ملامینه با ورق MDF یکی می داند و فکر می کنند هردو یک محصول است . در صورتی که این دو ورق با هم فرق های بسیار زیادی دارند . این ورق ها در کابینت توکار و روکار کاربرد دارند. ما در این قسمت سعی داریم فرق های ورق ملامینه با ورق MDF را بررای شما شرح دهیم.

1-مقاومت در برابر رطوبت

همانطور که در بالا گفته شد ورق ملامینه در برابر رطوبت مقاومت زیادی ندارند و در صورت خراش خوردن سطح روکش و رسیدن رطوبت به سطح نئوپان باعث ایجاد تورم نقطه ای می شود . ورق MDF نسبت به ورق ملامینه از مقاومت بیشتری در برابر رطوبت برخود دار هست و در صورت برخود رطوبت با سطح MDF آسیب کمتری نسبت به ورق ملامینه ایجاد می شود.

اگر سطح هر دو ورق سالم باشد خیالتان راحت باشد چون اینطوری مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارد و زود خراب نمی شوند.

2-قابلیت ابزار خوری

ابزار خوری اصطلاحی است که برای میزان قابلیت ورق برای اعمالی تغییراتی از جمله انواع برشکاری ، ابزار زدن و تغییرات ظاهری گفته می شود. قابلیت ابزار خوری برای ورق هایی که دارای خورده چوب درشت تر و تراکم کمتری هستند قابلیت ابزار خوری کمتری دارند. از این رو MDF قابیلت ابزار خوری بیشتری نسبت به ملامینه دارد

3-وزن

ورق ملامینه به این خاطر از خورده چوب و براده چوب درسته شده است دارای تراکم کمتر نسبت به ورق MDF است . از آنجا که هرچه تراکم یک جسم بیشتر باشد وزن آن بیشتر است . به همین دلیل وزن ورق MDF نسبت به ورق ملامینه بیشتر است. وزن زیاد می تواند نسبت به نوع کاربرد ورق اثر مثبت یا منفی بگذارد

4-مقاومت در برابر خراش

به دلیل این که هر دو دارای روکش ملامینه می باشند دارای مقاومت برابر هستند.

5-مقاومت در برابر فشار

مقاومت در برابر فشار ربطی به روکش ندارد و بیشتر به نوع مغزی به کار رفته در ورق بستگی دارد. از این رو به دلیل تراکم بیشتر MDF نسبت به نئوپان ، ورق MDF فشار بیشتری نسبت به ورق ملامینه دارد

6-قیمت

همانطور که گفته شد یکی از ویژگی های ورق ملامینه قیمت کم آن است . قیمت ورق ملامینه حدود نصف قیمت ورق MDF است . اما اگر بخواهیم هزینه تمام شده در ساختن کابینت را حساب کنیم قیمت ورق ملامینه تنها 20 درصد ارزان تر از ورق MDF است. دلیل آن این است که هزینه برش کاری ، نصب و…. در هردو ورق یکسان است.

انواع کابینت ملامینه

کابینت ملامینه براساس نوع روکش ملامینه به سه دسته کابینت ملامینه براق ، کابینت ملامینه مات و کابینت ملامینه کتان دسته بندی می شود

1-کابینت ملامینه براق

کابینت ملامینه براق همانطور که از اسمش آشناست سطح براقی دارد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که میزان براق بودن این نوع روکش با کابینت هایگلاس اصلا قابل قیاس نیست. براق بودن سطح کابینت معایبی از جمله لک ، خط افتادن و کثیفی را دارد.

کابینت ملامینه براق
کابینت ملامینه براق همانطور که از اسمش آشناست سطح براقی دارد.

2-کابینت ملامینه مات

کابینت ملامینه مات همانطور که از اسمش معلوم است سطحی کاملا مات دارد و بازتاب نور کمتری نسبت به کابینت ملامینه مات دارد. از مزایای این نوع کابینت می توان مقاومت در برابر خط و خش و کثیفی نام برد.

کابینت ملامینه مات
کابینت ملامینه مات همانطور که از اسمش معلوم است سطحی کاملا مات دارد و بازتاب نور کمتری نسبت به کابینت ملامینه مات دارد.

3-کابینت ملامینه کتان

کابینت ملامینه کتان سطحی مات و زبر دارد و روی سطح آن یک بافت شبیه کتان وجود دارد . این نوع کابینت نسبت به بقیه کابینت های ملامینه از نظر خط و خش ، لکه و کثیفی مقاومت بیشتری برخوردار است.

کابینت ملامینه کتان
کابینت ملامینه کتان سطحی مات و زبر دارد و روی سطح آن یک بافت شبیه کتان وجود دارد.

در پایان می توان گفت که ورق ملامینه از نظر قیمت نسبت به بقیه  ورق ها برتری نسبی دارد. از نظر رطوبت نسبت به بقیه ورق ها ضغیف تر است و سطح آن در برابر رطوبنت تورم نقطه ای ایجاد می کند. امروزه ورق ملامینه کاربرد های بسیار زیادی دارد.می توان به صورت خلاصه فرق ورق ملامینه با ورق MDF را در مغزی آن دانست و رکش هردو این ورق ها ملامینه می باشد. برای کسب مشاوره در باره ورق ملامینه و ورق MDF با کارشناسان کابینت ووداستون شیراز تماس برقرار کنید

کابینت شیراز

کابینت وود استون میتواند تمام آنچه را که مشکل پسندان در ذهن دارند برآورده کند و خدمات دور از ذهن و کاملا منحصر به فرد را ارائه دهید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست